Váš první pohovor po příletu do USA

V tomto článku se dozvíte, co dělat a nedělat při Vašem prvním pohovoru po příletu do USA. Pokud do USA letíte poprvé, pravděpodobně máte trochu obavy z toho, co vás čeká po příletu na první letiště ve Spojených Státech. Každý cestující zde musí absolvovat krátký pohovor s úředníkem CBP (Customs and Border Protection). Ve skutečnosti totiž až tento úředník rozhoduje o tom, zda budete na území Spojených Států vpuštěni nebo ne. Nemusíte mít ale strach, připravíme vás krok za krokem na to, co vás čeká a jaký je účel této kontroly.

Po dlouhém a namáhavém letu do USA se velmi pravděpodobně postavíte do dlouhé řady v příletové hale, kde budete čekat na svůj první pohovor. V závislosti od letiště, na které máte namířeno, bude tato kontrola i probíhat. V mnoha letištích ještě kontrola proběhá „starým“ stylem, tedy asistenční pracovník (nebo Vy sami dle cedulek) vás hned po příchodu do příletové haly rozdělí na:

  • ty, kteří přijíždí do USA na ESTA / víza poprvé
  • ty, kteří přijíždí na ESTA alespoň 2.krát (v systému už jsou jejich údaje), společně s držiteli víz a zelených karet

Například v Los Angeles (letiště LAX) první práci za úředníka udělá malý automat – nasnímáte v něm dle instrukcí Váš biometrický cestovní pas, následně systém zkontroluje, zda máte platnou ESTA autorizaci a dostali jste se tak na území USA legálně. Hned poté vás automat vyzve na sken otisků prstů obou ruk a na závěr si vás ještě vyfotí. Potom vám systém vytiskne malý papírek s vaší fotografií, který rozhoduje o tom, do které řady se postavíte. Aktuálně ovšem po covidu na většine letišť kiosky nejsou.

Letíte-li do USA na ESTA povolení opakovaně, obvykle bude tento proces velmi jednoduchý asi jej už znáte. Budete asistenčním pracovníkem nasměřováni k delšímu pultu, kde společně sedí více úředníků a vy přijdete k jednomu z nich. Ovšem ani toto aktuálně na většině letišť neplatí a všichni, kteří přijíždí na ESTA/víza/zelenou kartu, musí stát v jedné řadě a pak jsou vyzvaní k okénku úředníka.
Ten se Vás zeptá obvykle pouze na účel cesty, zda jste někdy již  v USA byli, kdy jste byli posledně a kde a jak dlouho se zdržíte a do pasu dostanete razítko společně s datem, do kterého musíte území USA opustit.

Pokud ale letíte do USA poprvé, automat vám tuto informaci vytiskne na lístek a vy se budete muset postavit do delší řady lidí, kde bude pohovor o něco důkladnější. Toto čekání může trvat klidně i 2 hodiny, proto si připravte dostatečnou časovou rezervu na záležitosti po příletu, jako např. vyzvednutí pronajímaného auta, případně autobusové nebo jiné spoje z letiště do Vašeho cíle. Letíte-li podruhé a při výstupu z letadla spěcháte a nebudete tak mezi posledními přicházejícími do haly, lze celý proces absolvovat i za 10 minut.

Pokud letíte ve skupině, řekněte to rozdělujícímu assistenčnímu pracovníkovi, díky tomu se budete držet spolu. Pokud někteří ze skupiny už dříve v USA byli, ať také počkají s vámi na pohovor pro „first-timery“. Všichni budete moci být zavoláni jako skupina, rychleji se vybavíte a úplně stačí, když za celou skupinu bude mluvit jeden člověk.

Na co se úředník bude ptát?

Myslete na to, že úředníci na letištích mají téměř neomezenou pravomoc „poslat vás domů“. Jejich prací je udržet USA v bezpečí a při sebemenší pochybnosti o čistotě vašich úmyslů, nebudou váhat tyto pravomoci použít. Pokud se vám i podaří dostat se na obávanou „Secondary inspection“, ještě nemusí být vše ztraceno.
Co tedy bude úředníka zajímat?
– Především to, zda jste již v USA v minulosti byli, zda jste tam byli legální, zda jste tam nepracovali, zda jste opustili území v průběhu platnosti víz.
– Je možné, že se bude zajímat o vaši rodinu, pokud žije v USA. Pokud navíc v USA žije taková rodina nelegálně, může úředník pojmout podezření, že se k nim chcete přidat a vstup vám odmítnout.
– Úředníka budou určitě zajímat cíle vaší cesty v USA. Pokud nebudou sedět s tím, co jste vyplnili v ESTA, nebo při těchto otázkách budete „hákat“, velmi pravděpodobně to bude důvod k „Secondary inspection“.
– Úředník bude chtít vědět, kdy se z USA vracíte. Velmi pravděpodobně bude chtít vidět zpáteční letenku a pokud budete letět sám, tak bez této letenky a dalších důkazů o úmyslech opustit USA včas, budete posláni na „Secondary Inspection“. Důrazně doporučujeme mít u sebe tuto letenku vytištěnou, byť jen její rezervaci. Letenku v telefonu nemusí úředníci akceptovat. Pokud jste rezervovali pod jedním kódem letu (v jedné rezervaci) i zpáteční let, tuto zpáteční letenku uvidí úředník v systému a je pravděpodobné, že ji nebude chtít po vás ani vidět. Vyvarujte se neurčitých odpovědí, že ještě nevíte, kdy se vrátíte, nebo že pro vás vystavená zpáteční letenka nemusí znamenat opravdové datum odletu.
– V případě pochybností mohou chtít úředník vidět důkazy o tom, že máte dostatečné finanční prostředky na váš pobyt v USA
– Připravte se na možné doplňující otázky, pokud letíte do určitého místa, úředníka může zajímat proč tam letíte. Letíte-li za někým konkrétním, bude ho zajímat kdo to je a jaký je k němu váš vztah.
– Úředníka může zajímat vaše zaměstnání doma, rodina atp. Pokud letíte ve skupině, bude se ptát, jestli jste rodina a pokud nejste tak odkud se znáte a proč letíte spolu.
– Nezapomeňte, že téměř všechny informace o vás již úředníci při příletu mají. Účelem tohoto pohovoru je zjistit soulad se skutečností a pokud jakákoli z informací nebude přesvědčivá, bude to důvodem k „Secondary inspection“
– úředník se může zeptat na cokoli, buďte klidní, odpovídejte pravdivě
– pokud nevíte anglicky, připravte si na papírek alespoň odrážkovité informace o tom kam jdete, za kým, proč atp.

Co je Secondary Inspection?

Tento pojem uslyšíte poté, co „neprojdete“ úspěšně prvním kolem pohovoru popsaným výše. Nebudete v hale ale v menších vyšetřovacích místnostech, pravděpodobně spolu s desítkami dalších lidí různých národností. Na tomto místě již máte nárok na překladatele. Reálně vám totiž hrozí deportace a ta by pro vás mohla znamenat, že se vám brány USA zavřou minimálně na 10 let. Jen tak mimochodem, náklady na letenku domů hradí na vlastní náklady aerolinka, se kterou jste do USA přiletěli. Proto často dělají aerolinky předvýběr a vlastní kontrolu dokladů, úmyslů a platné ESTA autorizace na letištích již v Evropě.

V oblasti zvané Secondary inspection se vám bude věnovat jeden úředník, který detailně ověří vaše tvrzení, která přišla úředníkovi v prvním kole podezřelá. Například se sem dostanete, pokud nemáte zpáteční letenku domů. Ještě stále ho můžete přesvědčit, že v telefonu máte letenku v PDF. Můžete se sem dostat, pokud někdo se stejným jménem je v USA hledaný. Můžete se sem dostat, když řeknete, že jdete navštívit na léto bratra na Floridě a občas mu posekáte trávník a on vás u něj za to nechá zadarmo. Toto je černá práce a pro vás automatický zákaz vstupu na území USA po dobu 10 let. Navíc už nikdy nepocestujete na ESTA.

Na tomto místě jsou vaše práva již značně omezená a počítejte s tím, že úředníci nebudou spěchat vyřešit váš problém rychle.
Je klidně možné, že po 10 hodinovém létě strávíte zde dalších 5 hodin ao dalších 5 poletíte zase domů. Pokud jsou vaše úmysly pouze turistické nebo obchodní a nemáte z minulosti žádný prohřešek v USA, nemáte se čeho obávat. Klienti, kteří přes nás vyplní ESTA autorizaci, získávají asistenční a poradenské služby i pro takové případy zdarma.

Přejeme vám příjemný pobyt ve Spojených Státech!