Cesta na Kubu a ESTA

esta-viza-na-kubu

Cestování na Kubu je jednou z nejvyhledávanějších destinací v Karibiku. Pokud jste cestovali na Kubu právě po datu 21. ledna 2021 a chcete navštívit Spojené státy, máte bohužel problém. V rámci programu bezvízového styku (ESTA) cesta na Kubu bez viz již není možná a musíte si na velvyslanectví zažádat o běžné vízum B1/B2. A to platí i pro přestup.

Pokud máte zájem o cestu do USA po cestě na Kubu, nebudete moci požádat o cestovní povolení ESTA. K cestě na Kubu budete potřebovat nepřistěhovalecké vízum B-1 nebo B-2. 

Víza B-1 jsou obchodní víza určená pro účely služebních cest. Tato víza na Kubu jsou určena v případě, že cestujete na jednání s obchodními partnery, na vědecké nebo vzdělávací konference nebo za účelem podpisu smluv. 

Víza B-2 jsou určena pro turistiku, návštěvu příbuzných, přátel, cestování nebo za účelem lékařské péče. Tato víza B-2 jsou určena pro rekreační účely. 

Víza B-1 a B-2 se obvykle spojují jako jedno vízum: B-1/B-2, protože patří do stejné kategorie. Více informací o neimigračních vízech, která potřebujete při cestě na Kubu, naleznete na webových stránkách Velvyslanectví USA v České republice.

Vztahy mezi USA a Kubou jsou komplikované přibližně od roku 1959, kdy se Fidel Castro dostal k moci. Kuba se stala socialistickým státem, Castro posílil vztahy se Sovětským svazem a uvalil cla na dovoz amerického zboží. V kontextu probíhající studené války to vedlo k obchodnímu embargu USA vůči Kubě, které zavedl prezident Kennedy. 

Vztahy USA s Kubou se zlepšily až za prezidenta Obamy, kdy byly obnoveny americké výletní lodě a pravidelné lety. Za prezidenta Trumpa se však situace obrátila a zákaz cestování občanů USA na Kubu za turistickými účely byl obnoven. Prezident Biden dosud zavedená omezení oficiálně nezrušil, ačkoli jeho projevy naznačují budoucí uvolnění situace.

Pokiaľ ste cestovali na Kubu po uvedenom dátume, určite na ESTA necestujte a to ani v prípade tranzitu cez územie USA, napriek tomu, že Vám môže byť autorizácia  schválená. Je veľmi pravdepodobné, že Vám na letisku v USA bude vstup/prestup odmietnutý.

USA bohužel 21.1.2021 zařadily Kubu zpět na seznam států sponzorujících terorismus, a proto vám razítko Kuby v pase bude při cestě do USA působit problémy. Teda cestování na Kubu může při cestě do USA znamenat problém. V posledních dnech začal CBP aktivně prověřovat cestující za minulé návštěvy Kuby a zkušenosti lidí z celého světa jsou takové, že jim byl vstup do USA odepřen, nebo jim byl vstup povolen, ale poté jim bylo zrušeno autorizace ESTA pro další vstupy. Informace o předchozích cestách na Kubu byly rovněž přidány na oficiální domovskou stránku ESTA. Pokud jste cestovali na Kubu před výše uvedeným datem, neměla by být vaše cesta do USA problémem, ale před cestou buďte ostražití a pro jistotu si na velvyslanectví vyřiďte standardní turistické vízum. 

Pokud jste cestovali na Kubu po tomto datu a chystáte se na cestu do USA rozhodně necestujte na povolení ESTA, a to ani v případě, že cestujete přes USA, i když vám může být schváleno. Je velmi pravděpodobné, že vám bude na letišti v USA odepřen vstup/transfer.

Často kladené otázky týkající se víz B-1/B-2

U povolení B-1/B-2 musíte jasně prokázat, že se chystáte na dočasnou cestu do USA. Musíte mít k dispozici dostatečné finanční prostředky na pokrytí všech výdajů spojených s vaší cestou do USA. Při komunikaci s americkou správou musíte prokázat, že neplánujete zůstat v USA natrvalo. Proces vyřizování víz B-1/B-2 je zdlouhavý a náročný a zahrnuje setkání se zástupci velvyslanectví USA. Náklady jsou podstatně vyšší než u ESTA. Za vízum B-1/B-2 zaplatíte 160 dolarů oproti vízu ESTA, za které zaplatíte pouze 21 dolarů. Cestovní autorizace ESTA znamenalo obrovský průlom ve vízovém průmyslu. S povolením ESTA můžete navštívit USA na 90 dní. Vybavit si povolení ESTA je snadné. Zabere asi 10 minut a do 72 hodin máte oprávnění k cestě do USA. 

Hlavní výhodou nepřistěhovaleckého víza B-1/B-2 je délka povoleného pobytu v USA. S vízem B-1/B-2 může váš pobyt trvat nepřetržitě až 180 dní a vízum je platné 15 let. Cestovní povolení ESTA umožňuje pobyt v USA po dobu 90 dnů a povolení k návštěvě USA platí 2 roky.

O neimigrační víza B-1/B-2 nemohou žádat členové posádek dopravních lodí a letadel, profesionální umělci a zástupci médií.