esta víza usa

Je ESTA autorizace vízum?

Běžně se ESTA nazývá vízem, i když tomu tak není. Oficiální název je elektronická autorizace v programu Visa Waiver, tedy bezvízový styk. Nemusíte tedy před Vaší cestou do USA na ambasádu požádat o víza do USA, ale zabezpečí Vám povolení odletět do USA bez víz. Jakmile přistanete na prvním letišti v USA, je potřeba absolvovat kontrolu CBP a úředník zde rozhodne, zda Vás vpustí na území Spojených státu či nikoliv. Pokud tomu žádné překážky nebrání, cestujete do USA třeba poprvé a nemáte žádné trestní činy v ČR nebo jinde z minulosti, nic nebude bránit schválení vstupu, který se uděluje nejčastěji na 90 dnů, což je současně i maximum povolené na cestovní autorizaci. Navíc můžete na jednu autorizaci letět opakovaně a to v průběhu její platnosti, tedy až 2 roky.

Americká víza

Občan jakékoli cizí země, který chce vstoupit na území Spojených států, musí získat americké vízum. Nejdříve potřebuje cestovní pas. Tento cestovní doklad vydává země, jejímž je žadatel občanem. Po získání víza je vízum vloženo do pasu žadatele. 

Někteří cestovatelé ke vstupu do Ameriky cestovní vízum do USA nepotřebují. To však pouze v případě, že splňují příslušné podmínky, a jejich cesta je kratší než 90 dní a jde o turistické účely nebo soukromé služební cesty. V takovém případě může občan požádat o cestovní povolení ESTA a vízum do USA nepotřebuje. 

Cestovatelé, kteří plánují delší návštěvu USA, potřebují vízum do Ameriky. Velvyslanectví USA poskytuje dva typy víz.

Imigrační víza do USA pro občany České republiky:

Velvyslanectví USA v České republice vydává imigrační víza do USA pro Čechy. Musíte mít trvalý pobyt V Česku. Jestli chcete požádat o imigrační vízum do Ameriky, musíte být sponzorován přímým příbuzným, který je občanem USA nebo má v USA trvalý pobyt. Také pokud máte před podáním žádosti o imigrační vízum schválenou žádost od budoucího amerického zaměstnavatele. Další typy migračních víz do Ameriky naleznete na webových stránkách velvyslanectví USA v České republice.

Nepřistěhovalecká víza do USA pro občany České republiky:

Nepřistěhovalecké vízum je vízum pro dočasný pobyt v USA na určitou dobu za určitým účelem. Nepřistěhovalecká víza využívají Češi k cestám do USA za účelem turistiky, služebních cest, studia nebo krátkodobého zaměstnání.Typickým příkladem takového víza do USA může být vízum Work & Travel, které je vyžadováno pro mladé studenty, kteří přijíždějí do Ameriky na léto pracovat na částečný úvazek. Oddělení velvyslanectví USA v České republice poskytuje vízové služby pro cestující, kteří vstupují do USA. Cestující z celého světa musí před vstupem do USA splnit požadavky na očkování stanovené Centrem pro kontrolu nemocí (CDC). Pro podání žádosti o vízum do USA si žadatelé musí rezervovat časově omezenou schůzku a absolvovat pohovor. Žádost se podává na velvyslanectví USA v České republice. Žádosti o neimigrační vízum do USA přijímá Velvyslanectví USA v České republice pouze od Čechů a občanů s povolením k pobytu v Česku. Občané, kteří nemají trvalý pobyt v Česku, potřebují časové vízové karty. Čekací doba může být i několik měsíců. 

Turistická víza do USA již nejsou nutná díky cestovní autorizaci ESTA. Pokud vaše návštěva USA nepřesáhne 90 dní, cestovní povolení ESTA nahradilo tradiční turistické vízum do USA. K cestě do USA potřebujete pouze platný český biometrický pas s minimální platností 6 měsíců. Po návratu domů v něm musí být ještě jedna volná stránka. Díky programu bezvízového styku již k cestě do USA nepotřebujete turistické vízum. Stačí vyplnit žádost ESTA. Více informací naleznete na naší stránce – Co je ESTA nebo můžete o autorizaci požádat přímo u nás.

Vízum do Ameriky nebo ESTA. Co je pro mě nejlepší?

To, zda ke vstupu do USA potřebujete americké vízum, nebo Vám stačí cestovní povolení ESTA, závisí na délce Vašeho pobytu v USA. Pokud Váš plánovaný pobyt v USA bude kratší než 90 dní, stačí vám cestovní povolení ESTA. S cestovním povolením ESTA můžete získat povolení ke vstupu do USA za méně než 72 hodin. Tuhle autorizaci jednoduše získáte s naším balíčkem služeb. Pokud vás zajímají všechny podmínky a další informace, najdete je na stránce – Co je ESTA.

Na co si dát pozor?

ESTA se vztahuje pouze na pobyty v USA po dobu maximálně 90 dnů a musí se jednat pouze o turistickou návštěvu nebo soukromou služební cestu. Pokud však cestujete do Ameriky na dobu, která je kratší než 90 dní, ale účelem návštěvy je například studium nebo práce, budete potřebovat oficiální vízum do Ameriky. Tato víza vydává Velvyslanectví USA v České republice na základě osobního pohovoru. Další otázky týkající se vyřizování víz do Ameriky pro Čechy naleznete na webových stránkách Velvyslanectví USA v České republice.

Často kladené otázky

Vízum do USA je doklad, který umožňuje občanům kterékoli cizí země vstoupit na území USA.

Do Ameriky existuje několik druhů víz. Nejzákladnější jsou imigrační a neimigrační. Dalšími typy jsou služební, pracovní, studentská, výměnná víza atd. Všechny typy víz do USA najdete na oficiálních stránkách Velvyslanectví USA v České republice.

Vízum do USA stojí přes 160 amerických dolarů.

Pokud je vaše cesta do USA kratší než 90 dní a jedná se o turistickou návštěvu, budete potřebovat pouze cestovní povolení ESTA. Pokud však vaše návštěva USA bude delší než 90 dní nebo do USA jedete za prací/studiem, budete potřebovat americké vízum.

O povolení ESTA můžete snadno požádat online prostřednictvím naší cestovní kanceláře.