ESTA je cestovní autorizace. Nejedná se tedy o vízum, jak je mylně někdy nazýváno. Ve skutečnosti jde o bezvízový styk (Visa Waiver), který vláda USA umožňuje pouze vybraným málo krajinám světa. Mezi nima i ČR.
Fakticky to znamená, že zatímco bylo donedávna před cestou do USA potřeba absolvovat pohovor na ambasádě a získat drahé razítko víz do pasu, nyní stačí vše vyplnit z pohodlí domova a počkat na schválení. Na rozdíl od víz ovšem můžete cestovat do USA maximálně na dobu 90 dnů, ovšem na jednu schválenou autorizaci i opakovaně v průběhu až 2 let.

Povolení běžně platí 2 roky. Ovšem, pokud Vám pas končí dřív než za 2 roky ode dne podání žádosti, platnost ESTA bude navázána na něj a skončí s ním.

Autorizaci ESTA je potřebné žádat vždy s novým pasem a vždy když Vám předchozí autorizace vyprší a chcete cestovat do USA. Také je potřebné žádat o novou žádost, pokud se u Vás změní základní skutečnosti, zejména změna jména, pohlaví, případně odpovědi na otázky způsobilosti. Při nové cestě do USA v průběhu platnosti stejné autorizace je potřeba pouze změnit Vaší novou adresu v USA.

Prvně je potřeba zmínit, že pokud o ESTA nepožádáte a nemáte víza, nebo zelenou kartu, občanství atd. tak Vám nebude umožněn vstup na palubu letadla/lodě. Jelikož zpracování žádosti trvá max 72 hodin v nekomplikovaných případech, doporučujeme žádat nejpozději 3 dny před Vaší cestou. Vždy je ale lepší žádat s ještě větším předstihem v případě nepředvidatelných okolností, třeba i zamítnutí, i když se často nestává. Ideální je požádat o ESTA autorizaci ještě před zakoupením letenky.

Bohužel ne. O tom, zda Vám bude povolen vstup na území USA rozhoduje ve všech případech úředník CBP v místě prvního příletu/přístavu v USA.

Ano, bez ohledu na to, zda v USA pouze přestupujete nebo je to Vaše cílová stanice, všichni musí mít schválenou ESTA autorizaci již před odletem (pokud nemají jinou formu povolení, např. víza, zelená karta, občanství atp.)

Běžnou praxí je vyplnit do všech políček UNKNOWN – nevím. Tyto údaje můžete nebo nemusíte později změnit.

Bohužel jediný způsob jak se za takových okolností dostat do USA je absolvovat před odletem vízový pohovor na ambasádě USA a získat víza do pasu. Zamítnutá ESTA autorizace neznamená, že Vám budou zamítnuty i víza, jen je potřebné podrobnější přezkoumání Vašich úmyslů a dalších okolností.