Každá cestující osoba, která chce vstoupit na území Spojených států amerických, si musí zajistit registraci E.S.T.A. Jde o elektronické povolení vydané imigračními americkým oddělením. Zkratka E.S.T.A znamená: Electronic System for Travel Authorization (Elektronický systém cestovního povolení) a je platný od roku 2008.
Este není vízum. Sice ESTA je všeobecně známá pod pojmem víza, je součástí VWP, což představuje bezvízový program a umožňuje tak vstup do USA „ne-imigračním osobám, bez nutnosti zajišťování si víz.

Povolení ESTA je platné dva roky. Avšak pokud Váš pas má kratší platnost nebo je zrušen, s expirací pasu zaniká i povolení ESTA. Může se Vám stát, že Vám povolení ESTA vyprší již na území USA, během Vašeho pobytu, v tomto případě nemusíte žádat o nové povolení, důležité je aby byl dokument platný v době vstupu do USA.

Pokud již i mate schválenou a stále platnou autorizaci ESTA, musíte být obezřetný, v některých případech jste povinen si ji obnovit i přesto, že jí ještě nevypršela platnost. Mezi tyto případy patří: změna nebo obnova pasu, změna Vašeho jména, změna země pobytu nebo pohlaví, změna okolností, které souvisí s uvedenými odpověďmi na otázky v již vyplněné žádosti. Budete vyzváni k aktualizaci potřebných informací. Jste povinen uvést nejaktuálnější údaje.

Dokument ESTA můžete vyplnit kdykoliv před vycestováním na území Spojených států amerických. Oddělení vnitřní bezpečnosti USA (The United States Department of Homeland Security) doporučuje vyplnit formulář nejpozději 3 dny před odletem (do tří dnů musí odbor odpovědět na žádost).

Ne. Ať už jde o povolení ESTA nebo o víza, tyto dokumenty pouze dávají možnost vycestovat do USA, povolují Vám vstup na palubu letadla. Jakmile se dostanete na území Spojených států amerických, musíte projít celní kontrolou. Vaše dokumenty budou kontrolovat příslušné imigrační a celní autority (Customs and Border Protection, the Bureau of American Customs and Border Protection). Příslušní zaměstnanci této kontroly rozhodnou o tom, zda můžete vstoupit do USA.

Ano. Všichni cestující, kteří jen procházejí přes území Spojených států amerických, jsou povinni si zajistit povolení ESTA. Po příjezdu na území USA přecházíte k pasové a celní kontrole (řídí ji Americký úřad ochrany hranic American authority of border protection). Předtím než budete moci pokračovat ve Vaší cestě do další cílové země, Vám zkontrolují a ověří všechny osobní údaje.

Pokud nemáte adresu v USA, resp. ještě nevíte ve kterém hotelu budete ubytováni, je zcela v pořádku uvést do všech políček UNKNOWN (neznámé). Jinak je vhodné uvést adresu prvního hotelu v USA, kam Vaše cesta směřuje.

Pokud Vám je povolení ESTA zamítnuta, jediná možnost jak můžete získat povolení ke vstupu do USA je požádat o víza. Požádat o víza můžete na velvyslanectví nebo konzulátu Spojených států na místě, které je Vám k bydlišti nejblíže.