Povinné očkování při cestě do USA zrušeno

Povinnost očkování do USA zrušena2.5.2023 | Asistenční služba ESTA
Dlouho očekávaná změna v cestách do USA je konečně tady. Povinné očkování při cestě do USA je od 11.5.2023 zrušeno pro všechny. Tím zároveň končí veškerá omezení při cestě do USA související s pandemií Covid-19.

V červnu minulého roku Bidenova administrativa zrušila požadavek na negativní test na COVID pro lidi, kteří přicházejí do USA letecky, ale stále vyžadovala očkování proti COVID-19 pro většinu zahraničních cestujících, podle směrnic Center pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Tato pravidla zabránili srbskému tenisovému šampionovi Novaku Djokovičovi účasti na některých amerických turnajích, protože není očkován proti COVID-19, ale od 12. května bude moci volně vstoupit a hrát na významných amerických turnajích, jako je U.S. Open. Ministerstvo vnitra USA v pondělí také oznámilo, že od 12. května již nebude požadovat očkování proti COVID-19 ani předložení dokladu o očkování na žádost pro neamerické cestující, kteří vstupují do Spojených států pozemními hraničními přechody nebo trajekty.

Konec omezení po 3 letech

Neočkovaní cestující si konečně mohou bez obav naplánovat cestu do USA. A to po více než 3 letech omezení ze strany vlády USA. Pro mnohé Čechy nepřekonatelná podmínka – být před cestou do USA očkován tak bude definitivně zrušena. Z pohledu podmínek USA sice stačilo mít očkování z minulosti a prokázat se potvrzením (nebo QR kódem) a nemuselo tedy být již platné a ani účinné, mnoho lidí očkování neabsolvovalo a tak jim po dlouhou dobu zůstávaly brány USA zavřené. Jedinou akceptovanou alternativou bylo potvrzení o kontraindikacích k vakcíně Covid-19 od lékaře.

Na zrušení povinného očkování tlačily snad kromě všech cestovních asociací v USA i asociace nákladních přepravců z USA a Kanady, kterým tato podmínka komplikovala běžné cesty neamerických řidičů kamionů do USA. Posledně byl prezidentský výkaz prodloužen do 10.5.2023. Prezident Joe Biden na základě návrhu Sněmovny reprezentantů USA a Senátu tento výkaz dále prodlužovat nebude a tak jeho platnost zanikne 10.5.2023. Od následujícího dne je tedy zrušena i tato poslední podmínka a tak se brány USA otevírají po 11.5.2023 všem bez omezení. Nezapomeňte alespoň 3 dny před odletem požádat o cestovní autorizaci ESTA.